Vi använder cookies
Vi använder cookies och annan spårningsteknik för att förbättra din surfupplevelse på vår webbplats, för att visa dig personligt innehåll och riktade annonser, för att analysera vår webbplatstrafik och för att förstå var våra besökare kommer ifrån. För att ta reda på mer, läs vår cookiepolicy och integritetspolicy.
Genom att välja 'Jag godkänner' godkänner du vår användning av kakor och annan spårningsteknik.

Lista över grundämnen

Här är en lista över alla grundämnen i den periodiska systemet sorterad efter atomnummer. Klicka på kolumnhuvudet för att sortera tabellen efter den kolumnen eller klicka på ett grundämne för att få detaljerade fakta om grundämnet.

Nr Tecken Grundämne Atommassa (u) Densitet (g/cm³) Smältpunkt (°C) Kokpunkt (°C) Elektronegativitet Upptäcktes
1HVäte1.00790.08988-259.16-252.8792.21766
2HeHelium4.00260.1786-272.2-268.9281868
3LiLitium6.940.534180.51329.850.981817
4BeBeryllium9.012181.851286.852468.851.571798
5BBor10.812.082075.853926.852.041808
6CKol12.0111.8212.553750 f.Kr.
7NKväve14.0071.251-210-195.7953.041772
8OSyre15.9991.429-218.79-182.9623.441771
9FFluor18.99841.696-219.67-188.123.981810
10NeNeon20.17970.9002-248.59-246.0461898
11NaNatrium22.98980.96897.794882.940.931807
12MgMagnesium24.3051.738649.851089.851.311755
13AlAluminium26.98152.7660.322469.851.611825
14SiKisel28.0852.3291413.853264.851.91823
15PFosfor30.97381.8232.191669
16SSvavel32.062.07115.21444.652.582000 f.Kr.
17ClKlor35.453.2-101.55-34.043.161774
18ArArgon39.94811.784-189.34-185.8481894
19KKalium39.09830.86263.55758.850.821807
20CaKalcium40.07841.55841.851483.8511808
21ScSkandium44.95592.9851540.852835.851.361879
22TiTitan47.86714.5061667.853286.851.541791
23VVanadin50.941561909.853406.851.631801
24CrKrom51.99627.191906.852670.851.661794
25MnMangan54.9387.211245.852060.851.551774
26FeJärn55.84527.8741537.852860.851.835000 f.Kr.
27CoKobolt58.93328.91494.852926.851.881735
28NiNickel58.69348.9081454.852729.851.911751
29CuKoppar63.54638.961084.622561.851.99000 f.Kr.
30ZnZink65.3827.14419.53906.851.651000 f.Kr.
31GaGallium69.72315.9129.7652399.851.811875
32GeGermanium72.63085.323938.252832.852.011886
33AsArsenik74.92165.7272.18815
34SeSelen78.97184.81220.85684.852.551817
35BrBrom79.9043.1028-7.3558.852.961825
36KrKrypton83.79823.749-157.37-153.2231898
37RbRubidium85.46781.53239.3687.850.821861
38SrStrontium87.6212.64776.851376.850.951787
39YYttrium88.90584.4721525.852929.851.221794
40ZrZirkonium91.22426.521854.854376.851.331789
41NbNiob92.90648.572476.854743.851.61801
42MoMolybden95.95110.282622.854638.852.161778
43TcTeknetium98112156.854264.851.91937
44RuRutenium101.07212.452333.854149.852.21844
45RhRodium102.90612.411963.853694.852.281804
46PdPalladium106.42112.0231554.92962.852.21802
47AgSilver107.86810.49961.782161.851.935000 f.Kr.
48CdKadmium112.4148.65321.07766.851.691817
49InIndium114.8187.31156.5992071.851.781863
50SnTenn118.7117.365231.932601.851.963500 f.Kr.
51SbAntimon121.766.697630.631634.852.05815
52TeTellur127.6036.24449.51987.852.11782
53IJod126.9044.933113.7184.252.661811
54XeXenon131.2945.894-111.75-108.0992.61898
55CsCesium132.9051.9328.55670.850.791860
56BaBarium137.3283.51726.851844.850.891772
57LaLantan138.9056.162919.853463.851.11838
58CeCerium140.1166.77794.853442.851.121803
59PrPraseodym140.9086.77934.853129.851.131885
60NdNeodym144.2427.011023.853073.851.141885
61PmPrometium1457.261041.852999.851.131942
62SmSamarium150.3627.521071.851899.851.171879
63EuEuropium151.9645.264825.851528.851.21896
64GdGadolinium157.2537.91311.852999.851.21880
65TbTerbium158.9258.231355.853122.851.11843
66DyDysprosium162.58.541406.852566.851.221886
67HoHolmium164.938.791460.852599.851.231878
68ErErbium167.2599.0661528.852867.851.241843
69TmTulium168.9349.321544.851949.851.251879
70YbYtterbium173.0456.9823.851195.851.11878
71LuLutetium174.9679.8411651.853401.851.271906
72HfHafnium178.49213.312232.854602.851.31922
73TaTantal180.94816.693016.855457.851.51802
74WVolfram183.84119.253421.855929.852.361781
75ReRhenium186.20721.023185.855595.851.91908
76OsOsmium190.23322.593032.855011.852.21803
77IrIridium192.21722.562445.854129.852.21803
78PtPlatina195.08521.451768.253824.852.281735
79AuGuld196.96719.31064.182969.852.546000 f.Kr.
80HgKvicksilver200.59213.534-38.829356.7321500 f.Kr.
81TlTallium204.3811.85303.851472.851.621861
82PbBly207.2111.34327.461748.851.877000 f.Kr.
83BiVismut208.989.78271.551563.852.021000
84PoPolonium2099.196253.85961.8521898
85AtAstat2106.35301.85336.852.21940
86RnRadon2229.73-71.15-61.652.21899
87FrFrancium2231.8726.85676.850.791939
88RaRadium2265.5959.851736.850.91898
89AcAktinium227101226.853226.851.11902
90ThTorium232.03811.7241749.854787.851.31829
91PaProtaktinium231.03615.371567.854026.851.51913
92UUran238.02919.11132.154130.851.381789
93NpNeptunium23720.45638.854173.851.361940
94PuPlutonium24419.816639.353231.851.281940
95AmAmericium243121175.852606.851.131944
96CmCurium24713.511339.853109.851.281944
97BkBerkelium24714.78985.852626.851.31949
98CfCalifornium25115.1899.851469.851.31950
99EsEinsteinium2528.84859.85995.851.31952
100FmFermium2571526.851.31952
101MdMendelevium258826.851.31955
102NoNobelium259826.851.31966
103LrLawrencium2661626.851.31961
104RfRutherfordium26723.22126.855526.851969
105DbDubnium26829.31970
106SgSeaborgium269351974
107BhBohrium27037.11981
108HsHassium26940.7-147.151984
109MtMeitnerium27837.41982
110DsDarmstadtium28134.81994
111RgRöntgenium28228.71994
112CnCopernicium28523.73296.851996
113NhNihonium28616426.851156.852003
114FlFlerovium2891466.85146.851999
115McMoskovium28913.5396.851126.852003
116LvLivermorium29312.9435.85811.852000
117TsTenness2947.17449.85609.852009
118OgOganesson2944.9576.852002