Vi bruger cookies
Vi bruger cookies og andre sporingsteknologier til at forbedre din browseroplevelse på vores websted, til at vise dig personlig indhold og målrettede annoncer, til at analysere vores webstrafik og til at forstå, hvor vores besøgende kommer fra. For mere information, se vores cookiepolitik og fortrolighedspolitik.
Ved at vælge 'Jeg accepterer' accepterer du vores brug af cookies og andre sporingsteknikker.

Liste over kemiske grundstoffer

Her er en liste over alle elementerne i det periodiske system sorteret efter atomnummer. Klik på kolonneoverskriften for at sortere tabellen efter den pågældende kolonne, eller klik på et element for at få detaljerede oplysninger om elementet.

Nr Symbol Grundstof Atomvægt (u) Massefylde (g/cm³) Smeltepunkt (°C) Kogepunkt (°C) Electronegativity Opdaget
1HBrint1.00790.0898813.9920.2712.21766
2HeHelium4.00260.17860.954.2221868
3LiLithium6.940.534453.6516030.981817
4BeBeryllium9.012181.85156027421.571798
5BBor10.812.08234942002.041808
6CCarbon12.0111.8212.553750 fvt.
7NKvælstof14.0071.25163.1577.3553.041772
8OIlt15.9991.42954.3690.1883.441771
9FFluor18.99841.69653.4885.033.981810
10NeNeon20.17970.900224.5627.1041898
11NaNatrium22.98980.968370.9441156.090.931807
12MgMagnesium24.3051.73892313631.311755
13AlAluminium26.98152.7933.4727431.611825
14SiSilicium28.0852.329168735381.91823
15PFosfor30.97381.8232.191669
16SSvovl32.062.07388.36717.82.582000 fvt.
17ClKlor35.453.2171.6239.113.161774
18ArArgon39.94811.78483.8187.3021894
19KKalium39.09830.862336.710320.821807
20CaCalcium40.07841.551115175711808
21ScScandium44.95592.985181431091.361879
22TiTitan47.86714.506194135601.541791
23VVanadium50.94156218336801.631801
24CrKrom51.99627.19218029441.661794
25MnMangan54.9387.21151923341.551774
26FeJern55.84527.874181131341.835000 fvt.
27CoKobolt58.93328.9176832001.881735
28NiNikkel58.69348.908172830031.911751
29CuKobber63.54638.961357.7728351.99000 fvt.
30ZnZink65.3827.14692.6811801.651000 fvt.
31GaGallium69.72315.91302.91526731.811875
32GeGermanium72.63085.3231211.431062.011886
33AsArsen74.92165.7272.18815
34SeSelen78.97184.814949582.551817
35BrBrom79.9043.1028265.83322.961825
36KrKrypton83.79823.749115.78119.9331898
37RbRubidium85.46781.532312.459610.821861
38SrStrontium87.6212.64105016500.951787
39YYttrium88.90584.472179932031.221794
40ZrZirconium91.22426.52212846501.331789
41NbNiobium92.90648.57275050171.61801
42MoMolybdæn95.95110.28289649122.161778
43TcTechnetium9811243045381.91937
44RuRuthenium101.07212.45260744232.21844
45RhRhodium102.90612.41223739682.281804
46PdPalladium106.42112.0231828.0532362.21802
47AgSølv107.86810.491234.9324351.935000 fvt.
48CdCadmium112.4148.65594.2210401.691817
49InIndium114.8187.31429.74923451.781863
50SnTin118.7117.365505.0828751.963500 fvt.
51SbAntimon121.766.697903.7819082.05815
52TeTellur127.6036.24722.6612612.11782
53IJod126.9044.933386.85457.42.661811
54XeXenon131.2945.894161.4165.0512.61898
55CsCæsium132.9051.93301.79440.791860
56BaBarium137.3283.51100021180.891772
57LaLanthan138.9056.162119337371.11838
58CeCerium140.1166.77106837161.121803
59PrPraseodym140.9086.77120834031.131885
60NdNeodym144.2427.01129733471.141885
61PmPromethium1457.26131532731.131942
62SmSamarium150.3627.52134521731.171879
63EuEuropium151.9645.264109918021.21896
64GdGadolinium157.2537.9158532731.21880
65TbTerbium158.9258.23162933961.11843
66DyDysprosium162.58.54168028401.221886
67HoHolmium164.938.79173428731.231878
68ErErbium167.2599.066180231411.241843
69TmThulium168.9349.32181822231.251879
70YbYtterbium173.0456.9109714691.11878
71LuLutetium174.9679.841192536751.271906
72HfHafnium178.49213.31250648761.31922
73TaTantal180.94816.69329057311.51802
74WWolfram183.84119.25369562032.361781
75ReRhenium186.20721.02345958691.91908
76OsOsmium190.23322.59330652852.21803
77IrIridium192.21722.56271944032.21803
78PtPlatin195.08521.452041.440982.281735
79AuGuld196.96719.31337.3332432.546000 fvt.
80HgKviksølv200.59213.534234.321629.8821500 fvt.
81TlThallium204.3811.8557717461.621861
82PbBly207.2111.34600.6120221.877000 fvt.
83BiBismuth208.989.78544.718372.021000
84PoPolonium2099.196527123521898
85AtAstat2106.355756102.21940
86RnRadon2229.73202211.52.21899
87FrFrancium2231.873009500.791939
88RaRadium2265.5123320100.91898
89AcActinium22710150035001.11902
90ThThorium232.03811.724202350611.31829
91PaProtactinium231.03615.37184143001.51913
92UUran238.02919.11405.344041.381789
93NpNeptunium23720.4591244471.361940
94PuPlutonium24419.816912.535051.281940
95AmAmericium24312144928801.131944
96CmCurium24713.51161333831.281944
97BkBerkelium24714.78125929001.31949
98CfCalifornium25115.1117317431.31950
99EsEinsteinium2528.84113312691.31952
100FmFermium25718001.31952
101MdMendelevium25811001.31955
102NoNobelium25911001.31966
103LrLawrencium26619001.31961
104RfRutherfordium26723.2240058001969
105DbDubnium26829.31970
106SgSeaborgium269351974
107BhBohrium27037.11981
108HsHassium26940.71261984
109MtMeitnerium27837.41982
110DsDarmstadtium28134.81994
111RgRøntgenium28228.71994
112CnCopernicium28523.735701996
113NhNihonium2861670014302003
114FlFlerovium289143404201999
115McMoscovium28913.567014002003
116LvLivermorium29312.970910852000
117TsTennessin2947.177238832009
118OgOganesson2944.953502002